Giga fm 105,4 | Ραδιοφωνικός Σταθμός | Ήπειρος | Ιωάννινα

Αθλητισμός

Πρωταθλητής Ελλάδος ο Παναθηναικός

Του Λευτέρη Τώνη

Ο Παναθηναικός είναι ο νέος Πρωταθλητής Ελλάδος για το 2017 αφού επικράτησε του Ολυμπιακού στον πέμπτο τελικό με 51 – 66 στο ΣΕΦ.

Στο ξεκίνημα του τελικού ο Σφαιρόπουλος ξεκίνησε στην πεντάδα τον Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βάλει την μπάλα ρακέτα ενώ από την πλευρά του τριφυλλιού επέμεναν στο σουτ τριών πόντων. Οι Πειραιώτες έβαλαν τρία τρίποντα σερί και έκαναν το 11 – 3 στο 4΄ και ο Πασκουάλ καλεί time out. Τότε στο παιχνίδι βάζει τους Καλάθη και Ρίβερς για να ηρεμήσει το παιχνίδι του Παναθηνακού (έτσι και έγινε) και το παιχνίδι γύρισε και έτσι οι πράσινοι έκαναν ένα σερί 7 – 0 για το 11 – 10 στο 6΄. Πολύ καλή δουλεία κάτω από το καλάθι έκανε ο Γιάννης Μπουρούσης αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ να είναι 17 – 14.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναικός μπήκε δυνατά, πήρε προβάδισμα ενώ οι γηπαδούχοι είχαν παγώσει και έπαιρνα κακές αποφάσεις στην επίθεση. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ένιωθαν περισσότερη πίεση του Παναθηναικού αφού ο Φώτσης ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 23 – 30 αλλά οι γηπεδούχοι συνέχησαν να παίζουν πολύ άσχημα και να βρήσκονται στο -11 με το σκορ να είναι 23 – 34 με τρίποντο του Ρίβερς ενώ ο Μιλουτίνοφ χρέωθηκε με τρίτο φάουλ στο 18΄. Το δεκάλεπτο έληξε με 27 – 36 με τον Ολυμπιακό να τρείς ασίστ και εφτά λάθη ενώ από πλευράς Παναθηναικού είχαν εφτά λάθη, δέκα ασίστ και εικοσιοχτώ πόντους από τον πάγκο.

Στο ξεκίνημα τους του τρίτου δεκαλέπτου ο Καλάθης ευστόχησε σε τ΄ριποντο από την αριστερή γωνία για το 27 – 39 ενώ ο Τζίμς έβαλε ένα φοβερο και τρελό τρίποντο και έκανε το 27 – 42 και έβαλε και ένα δίποντο για το 27 – 44. Ο Ολυμπιακός δεν πορούσε να αντιδράσει και αυτό φάνηκε στα έξι λεπτά που δεν είχε σκοράρει με τον Παναθηναικό να κάνει ένα σερί 12 – 0 για το 27 – 48 στο 26΄. Οι Πειραιώτες φαινόταν λες και ήταν σε άλλο γήπεδο αφού υπήρχαν στιγμές στον αγώνα που δεν μπορούσαν να περάσουν το κέντρο όπως έγινε και στα τελευταία δύο λεπτά της τρίτης περιόδου με  τον Μάντζαρη και τον Γκριν να κάνουν λάθος και να δίνουν την μπάλα στον Παππά με τον γκαρντ του Παναθηναικού να σκοράρει για το 32 – 52.

Στον αγώνα δεν άλλαξε κάτι αφου ο Παναθηναικός είχε φέρει τον αγώνα στα μέτρα και έτσι το παιχνίδι έληξε με 51 – 66 με τον Παναθηναικό να χρήζεται Πρωταθλητής Ελλάδος της Α1 του μπάσκετ για την χρονιά 2016 – 2017 και πανιγυρίζει το 35ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 27-36, 37-57, 51-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ι.ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ): Μιλουτίνοφ 6 (9 ριμπ.), Πρίντεζης 4 (2/14 σουτ), Παπανικολάου 7 (1 ριπ., 7ριμπ.), Μάντζαρης 6 (2), Σπανούλης 9 (2/11 σουτ, 5 ασ.) Γκριν 4 (2/8 σουτ), Μπιρτς, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Αγραβάνης 10 (2)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τ.ΠΑΣΚΟΥΑΛ): Σίγκλετον 2 (1/7 σουτ, 8ριμπ.), Τζέιμς 11 (1 τριπ., 9 ριμπ., 6ασ.), Φελντέιν, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 3 (1), Ρίβερς 13 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 8, Καλάθης 12 (2)