Ο Δήμαρχος Ιωαννίνων κ. Φ. Φίλιος ανακοίνωσε χθες την πρώτη απόφαση δημοπράτησης υποέργου που περιλαμβάνεται στην πράξη ολοκληρωμένης διαχείρισης λυμάτων Δήμου Ιωαννιτών για την προστασία της λίμνης Παμβώτιδας. Η πρόταση της ΔΕΥΑΙ, είναι η μεγαλύτερη σε προϋπολογισμό από ιδρύσεως της επιχείρησης, είχε υποβληθεί για ένταξη στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα του Υπουργείου Περιβάλλοντος. Η Διοίκηση της επιχείρησης έλαβε απόφαση για την δημοπράτηση του πρώτου υποέργου που αφορά στην κατασκευή δικτύου αποχέτευσης στην πόλη των Ιωαννίνων. Ο προϋπολογισμός του ανέρχεται στα 2,9 εκατομμύρια ευρώ και στόχος είναι να καλυφθούν όλα τα σημεία του παλιού δήμου προκειμένου να λυθούν οριστικά τα προβλήματα. Ο Δήμαρχος αναφέρθηκε στα προβλήματα υδροδότησης που σημειώνονται στο λεκανοπέδιο. Τόνισε ότι οι απώλειες στο δίκτυο είναι τεράστιες καθώς ανέρχονται, ανάλογα την περιοχή, από 30 μέχρι 70%. Έκανε έκκληση να αποφεύγεται η αλόγιστη χρήση, επαναλαμβάνοντας ότι το νερό είναι για ύδρευση και όχι για άρδευση.
![](https://www.gigafm.gr/wp-content/uploads/2018/08/giga-το-μεγαλο-ραδιοφωνο-150x150.png)
![](https://www.gigafm.gr/wp-content/uploads/2021/01/giga-white-180.png)