Το θέμα της παραχώρησης της συνολικής έκτασης του στρατοπέδου βελισσαρίου θέτει με επιμονή ο Δήμαρχος Ιωαννίνων Φίλιππας Φίλιος με επιστολή του προς τον Υπουργό Άμυνας Δημήτρη Αβραμόπουλο. Ο κ. Φίλιος επαναφέρει το αίτημα για παραχώρηση ολόκληρου του στρατοπέδου Βελισσαρίου στο Δήμο, καθώς στην επιστολή του αναφέρει ότι η παραχώρηση του στρατοπέδου στην πόλη περιλαμβάνεται στο Ρυθμιστικό Σχέδιο και προτείνει στον Υπουργό την σύσταση επιτροπής προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Παράλληλα τονίζει ότι οποιοσδήποτε άλλος σχεδιασμός από πλευράς κυβέρνησης, βρίσκει αντίθετη τη Δημοτική Αρχή και θα διαταράξει την πολεοδομική ανάπτυξη της πόλης.
In this article:Δήμαρχος, Ιωάννινα, Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, Φ. Φίλιος, δήμος Ιωαννίνων, στρατόπεδο Βελισσαρίου
![](https://www.gigafm.gr/wp-content/uploads/2018/08/giga-το-μεγαλο-ραδιοφωνο-150x150.png)
Written By user
![](https://www.gigafm.gr/wp-content/uploads/2021/01/giga-white-180.png)
Comments