Η εορταστική περίοδος εκκίνησε για την πόλη των Ιωαννίνων με τον φωτισμό του Χριστουγεννιάτικου δέντρου στην Κεντρική Πλατεία. Την εκδήλωση πλαισίωσε η Μπαντίνα της Φιλαρμονικής του Δήμου Ιωαννιτών με μουσικό διευθυντή τον Χρήστο Γεωργανά.
Τα χριστουγεννιάτικα τραγούδια ακολούθησε η ομιλία του Δημάρχου Μωυσή Ελισάφ. Όπως ανέφερε “γιορτάζουμε αλλά μεριμνούμε να μένουμε ασφαλείς και υγιείς”, “οδεύουμε προς τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά με περισσότερο φως”.
Ο φωτισμός του δέντρου προκάλεσε την επευφημία των πολιτών που ήταν συγκεντρωμένοι στην Πλατεία παρά την ιδιαίτερα χαμηλή θερμοκρασία. Η πλειοψηφία των πολιτών τήρησε τα μέτρα ενώ υπήρξε ιδιαίτερα μεγάλη συγκέντρωση πολιτών.
![Μπαντίνα Δήμου Ιωαννιτών](https://www.gigafm.gr/wp-content/uploads/2021/12/20211213_184300.jpg)
Η εορταστική περίοδος περιλαμβάνει μία σειρά από εκδηλώσεις τόσο στο Πνευματικό Κέντρο όσο και σε κεντρικά σημεία της πόλης. Άξιο μνείας αποτελεί η παρουσία της Φιλαρμονικής του Δήμου Ιωαννιτών την Παρασκευή, 31 Δεκεμβρίου στο Δημαρχείο Ιωαννίνων αλλά και στους πεζόδρομους της πόλης.
![](https://www.gigafm.gr/wp-content/uploads/2018/08/giga-το-μεγαλο-ραδιοφωνο-150x150.png)
![](https://www.gigafm.gr/wp-content/uploads/2021/01/giga-white-180.png)